Araç Değer Kaybı Tazminatı

Araç değer kaybı tazminatı, olası bir trafik kazası ya da çarpışma durumunda araçta meydana gelen hasarı tazmin etmek için açılan davalardır. Maddi hasarlı trafik kazalarında tarafların bir polis çağırıp tutanak tutturmak yerine kendi aralarında kaza tespit tutanağı düzenlemeleri mümkündür. Taraflar arasında bir anlaşmazlık olması halinde polisin devreye gireceğinden söz etmek gerekmektedir.

Polis tutanağı ya da tarafların düzenledikleri tutanak bulunmazsa araç ile alakalı değer kaybının ileri sürülmesi söz konusu olmaz. Öte yandan hasarın giderilmesi kapsamında Trafik Sigortası ya da Kasko Sigortası’nın da kullanılabilmesi zordur. Tam da bu noktada gündeme gelen Araç Değer Kaybı Tazminatı araçta ortaya çıkan maddi hasarın ve araç sahibinin uğradığı zararın karşılanması maksadıyla açılan davalardır. Bu kapsamda trafik kazasına karışan ve mağdur olan tarafların mağduriyetleri giderilmektedir.

Araç Değer Kaybı Tazminatı Nasıl Hesaplanmaktadır?

Araç değer kaybı tazminatı konusunda başarılı çözümlerden yararlanmak ve kaliteli bir çözüme ulaşmak adına süreci titizlikle takip etmelisiniz. Özellikle sürece dair bilgisi olmayan kimselerin bir avukat desteğinden yararlanması şarttır. Aksi takdirde başarılı bir süreç yönetimi mümkün olmayacaktır.

Aracın değerinin ne kadar kaybolduğunu ele almak ve tazminat miktarını belirlemek noktasında yetkili kişinin hâkim ya da avukat değil bilirkişiler olduğunu ifade etmek gerekir. Bu kapsamda da değer kaybının titizlikle ele alınması ve sürecin hukuki çerçevede devam ettirilmesi gerekmektedir.

Araç değer kaybı tazminatı kapsamında asıl bir yol haritası izleneceğine dair soru işaretlerini gidermek adına hesaplamanın nasıl yapılacağını dikkate almak gerekir. Bu anlamda hesaplamanın gerçekleştirileceği esnada şu hususlar dikkate alınacaktır.

  • Aracın Model Yılı
  • Araçta Geçmişteki Hasarlar
  • Aracın Kilometresi
  • Marka ve Model Detayları
  • Trafiğe Çıkış Yılı
  • Aracın Piyasa Değeri

Aracınızın yukarıdaki özellikleri dikkate alınarak gerçekleştirilecek olan değerlendirmeler sonrasında değer kaybı ortaya çıkar. Aracın kaza öncesi ve sonrasındaki değerleri ele alındığında ortaya çıkan fark tazminata konu olacak temel değerdir. Bu nedenle de dava sürecini titizlikle sürdürmeniz gerekir.

Araç Değer Kaybı Tazminatı Davası Kime Açılır?

Araç değer kaybı ile alakalı açılacak olan tazminat davası ile alakalı başvurulacak olan dava çeşidinin ileri sürüleceği kişi aracın değerinin kaybolduğu kazanın karşı tarafıdır. Bu nedenle de davanın yanlış kişiye açılmaması ve doğru bir şekilde ileri sürülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde davanın reddedilmesi söz konusu olacaktır.

Dava açılırken bütün delillerin mahkeme dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Bu sayede de aracın değerinin kaybolmasına ilişkin davada kanıtların süreci hızlandırması sağlanmalıdır. Değer kaybı ve diğer bütün konularda hukuki destek alarak daha sağlıklı çözümlere ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir