İş Sözleşmesinin ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Çalışanların işe alınması çoğu zaman basit bir süreçtir. Çoğu iş yeri bir çalışanı herhangi bir zamanda herhangi bir nedenle veya hiçbir neden olmaksızın işten çıkarabileceğiniz “irade” ilişkisini varsayar. (Veya alternatif olarak, çalışanınız herhangi bir nedenle istifa edebilir.) Ancak, iş sözleşmelerinin mantıklı olduğu durumlar vardır. Bu nokta da iş sözleşmesi ön plana çıkmakta olup işletme ve çalışanların hakları koruma altına alınmaktadır.

İş Sözleşmesinin Avantajları

İş sözleşmesinin avantajlarından ilki Bir iş sözleşmesi, kilit çalışanları çekmenize ve elde tutmanıza yardımcı olabilir. Çalışanları kalmaya zorlayamasanız da bir sözleşme, ayrılmadan önce makul bir süre önceden haber vermelerini sağlayabilir. tipik olarak 60 ila 90 gün.

İstihdam sözleşmeleri ayrıca kritik ticari sırların korunmasına yardımcı olur ve özellikle yüksek teknoloji şirketlerinde kritik öneme sahiptir. Bir iş sözleşmesi, çalışanların şirket sırlarını ifşa etmesini, rekabet için çalışmasını veya müşteri talep etmesini yasaklayabilir. Rekabete aykırı anlaşmaları mahkemede yapmak zor olabilir, bu nedenle bunları hazırlarken dikkatli olmalısınız. İnsanların kendi alanlarında geçim kaynağı elde etmelerini yasaklamak rekabete aykırı olduğundan, mahkemeler genellikle rekabet etmeme anlaşmalarını ancak makul olmaları halinde uygulayacaktır. Çalışanların ülkenin herhangi bir yerinde rakip bir iş için çalışmasını yasaklayamazsınız, ancak iki yıl boyunca şirketinizin 30 millik bir yarıçapındaki rakip bir iş için çalışmamalarını veya bir yıl boyunca şirketinizin müşterilerini istemiyorlar.

İş Sözleşmeleri Çalışanların Haklarını Güvence Altına Alır!

İş sözleşmeleri, bir işi satın alırken veya satarken, kilit kişilerin ayrılmamasını sağlamak için kullanışlıdır. Çalışanlara kaldıkları için bir tutma bonusu sunabilir veya ayrılırlarsa değerli bir kıdem tazminatını kaybedeceklerini bildirebilirsiniz.

Sözleşmeler ayrıca çalışanların sorumluluklarını, tazminatları, ikramiyeleri, hisse senedi seçeneklerini, icat ve patent haklarını, masraf hesaplarını ve daha fazlasını açıklayarak bireysel işleri netleştirir. Taraflardan hiçbiri fesih ihbarı sağlamazsa, sözleşmenin her yıl belirli bir günde otomatik olarak yenileneceğini belirten bir “her zaman yeşil” madde ekleyebilirsiniz. Ve bir tahkim hükmü, istihdamla ilgili herhangi bir anlaşmazlığın mahkemede oynanmak yerine, pahalı ve zaman alıcı olabilen bağlayıcı tahkime tabi olmasını sağlayabilir.

İş Sözleşmelerinde Fesih

Bir iş sözleşmesi hazırlarsanız, fesih bölümüne özellikle dikkat edin. Bir suç işlemek veya açıkça zararlı bir şekilde davranmak gibi nedenlerle feshederseniz, belirli faydaları reddeden bir madde isteyebilirsiniz. Bazı çalışanlar, “iyi bir nedenle” (başka bir departmana yeniden atanma gibi) istifa edebilecekleri ve yine de bir kıdem tazminatı alma hakkına sahip olabilecekleri “çift tetik” hükümlerini müzakere edebilir.

Karmaşıklık ve ilgili sorunlar göz önüne alındığında, iş sözleşmelerinin neden genellikle kilit çalışanlar için ayrıldığını anlayabilirsiniz. Elbette, dahil edilmesi ve kaçınılması gereken maddeler hakkında daima avukatınıza danışın.