Bilişim Suçlarında Şikayet

Bilişim suçların şikayet konusu son zamanlarda pek çok kişinin merak ettiği konular arasındadır. Siber suç, genel olarak bir bilgisayarı, başka bir dijital cihazı veya bir bilgisayar ağını içeren herhangi bir yasadışı faaliyet olarak tanımlanır. Siber suç siber güvenlik tehditleri sosyal mühendislik, yazılım güvenlik açığı suistimalleri ve ağ saldırıları gibi unsurları içerir. Ancak aynı zamanda bilgisayar korsanlığı protestoları, taciz ve gasp, kara para aklama ve daha fazlası gibi suç eylemlerini de içerir.

Siber suç hem bireyleri hem de şirketleri hedef alır. Genellikle saldırganlar, doğrudan mali kazanç sağlamak veya operasyonları sabote etmek veya aksatmak için işletmeleri hedef alır. Büyük ölçekli dolandırıcılıkların bir parçası olarak veya cihazlarını tehlikeye atmak ve onları hain faaliyetler için bir platform olarak kullanmak için bireyleri hedef alırlar.

Siber Suç Türleri

Adalet Bakanlığı, aşağıdaki durumlarda üç tür siber suç belirler:

  • Saldırının hedefi bilgisayar. Örneğin, kurumsal ağdaki bir veri ihlali
  • Bilgisayar, bir saldırının silahıdır. Örneğin, hizmet reddi (DoS) saldırısı
  • Bilgisayar, bir suç eyleminin aksesuarıdır. Örneğin, bir banka hesabından fon çalınmasına yol açan dijital kimlik hırsızlığı

Siber Suçun Dört Büyük Örneği

2013-2016’da Yahoo, 3 milyar kullanıcı hesabının çalınmasıyla sonuçlanan bir veri ihlali yaşadı. Bu hesaplardan bazıları için saldırganlar, diğer çevrimiçi hizmetlerdeki kullanıcı hesaplarına erişmek için kullanılabilecek özel bilgileri ve parolaları ele geçirdi. Bu verilerin çoğu, bugün karanlık web’de ücretsiz veya ücretli olarak mevcuttur.

2014 yılında ABD’li perakendeci Home Depot’un satış noktası sistemleri ihlal edildi. Saldırganlar 50 milyon kişisel kredi kartı çaldı ve bir süre Home Depot mağazalarında geçirilen tüm kredi kartları ele geçirildi ve ayrıntıları saldırganlar tarafından ele geçirildi.

2016 yılında, Nesnelerin İnterneti’nde 1 milyondan fazla bağlı cihazı kullanan ve yazılım açıkları nedeniyle saldırganlar tarafından tehlikeye atılan şimdiye kadarki en büyük hizmet reddi (DDoS) saldırısı gerçekleşti. Saldırı, küresel alan adı sisteminde (DNS) ve Twitter, Netflix ve PayPal gibi popüler hizmetlerde kesintilere neden oldu.

2017 yılında, Kuzey Kore tarafından başlatıldığı iddia edilen WannaCry saldırısı, yalnızca kullanıcı cihazlarındaki içeriği kilitlemekle kalmayıp aynı zamanda kendini hızla yayan bir tür fidye yazılımı ortaya çıkardı. WannaCry dünya çapında 300.000 bilgisayara bulaştı ve kullanıcılardan verilerinin şifresini çözmek ve geri yüklemek için yüzlerce dolar ödemeleri istendi.

Bilişim Suçları Nereye Şikayet Edilir?

Bilişim suçları nedeni ile şikayet edilmek istendiğinde başvurunun Cumhuriyet Başsavcılığı’na ya da Siber Suçlar ile Mücadele Şube Müdürlükleri’ne şikayet edilmesi gerekmektedir. Kredi kartı sahtekarlığı ya da kimlik hırsızlığı gibi suçların yanı sıra bilimsel suçlar suçlar fiziksel olarak da meydana gelebiliyor. Bu doğrultuda bireyleri bu konu da kesinlikle şikayet etmesi gerektiğini hatırlatmak gerekir.