2021 Kıdem Tazminatı Tavan Ücreti

 

Kıdem tazminatı, çalışanları ilgilendiren en önemli tazminatlardan bir tanesidir. Bireylerin işten ayrılacakları sırada hesaplanan ödeme türlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkan kıdem tazminatı ile ilgili bireylerin merak ettiği çeşitli noktalar bulunmaktadır. 2021 kıdem tazminatı tavan ücreti ve diğer tüm detayları sizler için derledik. Şimdi gelin bu detayları hep birlikte inceleyelim.

Kıdem tazminatı, yeni memur maaşlarının açıklanmasının hemen ardından belli olmuştur. Milyonlarca kamu personelini ilgilendiren ve çeşitli sosyal haklar ve mali haklar ile ilgilenen kişilerin dikkatini çekmektedir. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlandı. Bakan Lütfi Elvan imzasıyla yayınlanan genelgede 2021 kıdem tazminatı tavan ücretinde kesin rakam duyuruldu. İşçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavan tutarı 7.638,96 TL oldu. Peki, merakla beklenen 2021 kıdem tazminatı ile ilgili çeşitli bilgiler nelerdir? Gelin hep birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim.

Kıdem Tazminatı Ne Kadar Oldu?

Kıdem tazminatı tavanı için beklenen açıklama geçtiğimiz günlerde yapılmıştı. 1 Temmuz-31 Aralık için 7 bin 117,17 lira olarak uygulanan kıdem tazminatında yeni rakam belli oldu. İşçinin her bir yıllık çalışma süresi karşılığında bir brüt ve giydirilmiş maaşı olarak hesaplanan kıdem tazminatı 7638,96 TL olarak belirlendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı kamu çalışanlarının sosyal ve mali hakları ile ilgili bilgiler ile tazminattan asgari ücrete artış oranlarını içeren bir genelge yayınlanmıştır. Genelgede kıdem tazminatı tavan ücreti, brüt asgari ücret ve kamu personelinin tavan ücretleriyle ilgili bilgiler de yer aldı. Kıdem tazminatı ile ilgili genelgede, “1/1/2021 tarihinden itibaren işçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavan tutarı 7.638,96 TL’dir. ” ifadesi yer almaktadır.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatının nasıl hesaplanacağı konusu bireylerin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Kıdem tazminatı, işçinin her bir yıllık çalışma süresi karşılığında bir brüt ve giydirilmiş maaşı olarak hesaplanmaktadır. Yani işçiye çalıştığı her bir yıla karşılık 30 günlük brüt ve giydirilmiş ücreti kadar bir ödeme yapılması gerekmektedir. Tazminat miktarını hesaplarken karşımıza son brüt ücret kavramı çı­kacaktır. Son brüt ücret kavramı, işçinin iş ilişkisi kapsamında iş gördüğü ve ücrete hak kazandığı en son net ücretinin gelir vergisi, SGK primi vb. kesintilerinin yapılmamış halini ifade eder.