Yeni Sosyal Medya Kanunu ve Yenilikler

 

5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile sosyal medya ile ilgili çeşitli yeniliklerin meydana gelmesine neden olmuştur. Bu bağlamda pek çok yenilik gün yüzüne çıkmış ve yeni bir sosyal ağ sağlayıcısı ortaya çıkmıştır. Şimdi gelin yeni getirilen sosyal ağ sağlayıcısının ne olduğunu hep birlikte inceleyelim.

Yeni Getirilen Sosyal Ağ Sağlayıcısı Nedir?

Yeni düzenleme ile kanun kapsamında Sosyal Ağ Sağlayıcısı tanımı eklenmiştir. Buna göre sosyal ağ sağlayıcısı; Sosyal etkileşim amacıyla kullanıcıların internet ortamında metin, görüntü, ses, konum gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkân sağlayan gerçek veya tüzel kişiler olarak tanımlaması gerçekleştirilmiştir.

Yer Sağlayıcılarına Uygulanan İdari Para Cezası

Kanun kapsamında yer sağlayıcı kavramı içerik ve hizmetleri barındırmakta olan sistemleri sağlayan ve işleten gerçek ya da tüzel kişileri ifade etmektedir. Yer sağlayıcı, yer sağlamış olduğu içeriklerin hukuka aykırı bir şekilde var olduğunu bildirmesi ile ve söz konusu içeriği yayından çıkartması ile yükümlü olarak bilinmektedir. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen yer sağlayıcıya 10.000 Türk Lirası ile 100.000 Türk Lirası arasında idari para cezası uygulanırken bu idari para cezası 1.000.000 Türk Lirası ile 10.000.000 Türk Lirası arasında olacak şekilde olarak arttırılmıştır.

Temsilci Bulundurma Zorunluluğu

Getirilen yeni sosyal medya düzenlemeleri ile Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları kanun doğrultusunda Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ saylayıcılarının kanun kapsamında yapılacak başvuruları cevaplandırması ve yükümlülükleri yerine getirmesi için yetkili en az bir kişiyiTürkiye’de temsilci olarak belirleme zorunluluğu getirilmiştir. Bu kişinin gerçek kişi olması halinde Türk vatandaşı olması zorunludur.

Temsilci bulundurulmaması durumunda ise kurum tarafından bildirimde bulunulabilmektedir. İdari para cezasının tebliğinden itibaren otuz gün içerisinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde otuz milyon Türk Lirası daha idari para cezası verilir. İkinci idari para cezasının tebliğ edilmesinden sonra yükümlülüğün yerine getirilmemesi ile ilgili yeni verilmemesi ve yasaklanması ile para transferinin engellenmesi cezası verilmektedir.