bilisim hukuku

Bilişim Hukuku alanı internet araçları üzerinden yürütülmekte olan faaliyetlerin kapsandığı bir alan olmakla beraber sayısal veri paylaşımını içeren tüm konuları ele almaktadır. Bilişim Hukuku veri paylaşımını ele aldığı için ifade özgürlüğü ve kişisel verilerin korunması gibi alanlarda da danışmanlık faaliyetleri sunmaktadır.

Bilişim Hukuku üzerinden yürütülmekte olan danışmanlık faaliyetleri kapsamında ele alınan konular genel hatlarıyla şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İnternet kanalları üzerinden marka ihlalleri oluşmasının önüne geçilmesi
 • Bilişim uygulamalarının genel hukuk kurallarına aykırı yürütülmesinin önlenmesi
 • Bilişim sistemlerine izinsiz müdahalede bulunulmasının takip edilmesi
 • Bilişim sistemleri dahilinde bulunan verilerin izinsiz olarak alınması ya da kopyalanması gibi durumların kontrol edilmesi
 • İnternet kanalı üzerinden kişisel hakların ihlal edilmesinin önüne geçilmesi
 • E-ticaret kapsamında haksız kazanç ve rekabet ortamının oluşmasının engellenmesi

Bilişim Hukuku Alanındaki Suçlar Nelerdir?

bilisim hukuku alanindaki suclar nelerdir

Bilişim Hukuku alanındaki suçlar oluşturulmuş tanımlar kapsamında şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Bilişim sistemlerine yetkisiz erişim
 • Bilgisayar sabotajı
 • Bilgisayar dolandırıcılığı
 • Bilgisayar yoluyla sahtecilik
 • İzinsiz yazılım kullanılması
 • Kişisel Verilerin izinsiz kullanılması
 • Sahte kişilik oluşturulması
 • Yasadışı yayınların oluşturulması
 • Ticari sırların ele geçirilmesi
 • Terörist yönelimli faaliyetler
 • Çocuk pornografisi
 • Hack işlemleri

Bu suçların yanı sıra diğer kanunlar kapsamında da suç olarak belirlenmiş tanımların bilişim sistemleri dahilinde yani internet ortamında gerçekleştirilmesi de bilişim suçları kapsamında değerlendirilmektedir.

Bilişim Hukuku Alanında Bilgi Güvenliği ve Gizliliği

Bilişim Hukuku alanında bilgi güvenliği ve gizliliği tüm araçlar üzerinden sağlanması zorunlu tutulan veriler olarak bilinmektedir. Kurumsal ya da bireysel anlamda sunulan verilerin bilgi ve izin olmadan paylaşılması ya da çoğaltılması doğrudan suç olarak ele alınmaktadır.

Bilişim Hukuku kapsamında tüm verilerin gizli olduğu kabul edilmektedir. Gizliliğin kaldırılması için ise internet ortamı üzerinden oluşturulmuş olan gizlilik sözleşmelerinin kabul edilmesi gerekmektedir. Bu sözleşmelerin kabul edilmesi halinde ise herhangi bir yasal hak bulunmamaktadır.

Bilgilerin güvenliği ve gizliliğinin sağlanması için hukuki danışmanlıklar gerekli görülmektedir. Bunun yanı sıra bilgilerin ele geçirilmesi ya da bir başka alanda kullanılması durumunda yasal süreç takibi için de avukatlık danışmanlığının alınması gerekmektedir.

Bilgi güvenliği mevzuatı kapsamında yalnızca kurumsal bilgiler değil eş zamanlı olarak kişisel bilgilerin de korunması sağlanmaktadır. Bu nedenle bireysel anlamda oluşan bir bilgi ihlali halinde de danışmanlık faaliyetlerinden yararlanılabilmektedir.

Ayrıca bankacılık ve finans hukuku bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Bilişim Hukuku Kapsamında Ödeme Sistemlerinin Güvenliği

Bilişim Hukuku kapsamında ödeme sistemlerinin güvenliğinin sağlanması E-ticaret sistemlerinde kullanılmakta olan ödeme koşulları üzerinden mümkün olmaktadır. Site müşterilerinin ödemeye ilişkin verilerinin çalınması durumunda yasal işlemler başlatılabilmektedir.

Ödeme sistemlerinin güvenli bir biçimde sunulması, E-ticaret sitelerinin de yükümlülükleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle öncelikli olarak site sahiplerinin ve devamında site müşterilerinin bu ödeme sistemleri üzerinden verilerinin korunduğundan emin olmaları gerekmektedir.

Bilişim Hukuku dahilinde E-ticaret sistemlerine yönelik ayrılmış özel mevzuatlar bulunmaktadır. Bu mevzuatlar kapsamında sunulmuş olan hakların etkili bir biçimde öğrenilmesi ve ihtiyaç durumunda mutlaka hukuki danışmanlık hizmetinin alınması gerekmektedir.

Bilişim Hukuku Kapsamında Online İtibarın Korunması

bilisim hukuku kapsaminda online itibarin korunmasi

Bilişim Hukuku kapsamında online itibarın korunması kişilerin ya da kurumların bilişim sahaları içerisinde oluşturmuş oldukları kimliklerine yönelik oluşturulan saldırıların ya da tehditlerin önlenmesini sağlamaktadır. Online itibar kişilere ya da kurumlara yönelik oluşturulabilmektedir.

Bilişim Hukuku alanında danışmanlık hizmeti almakta olanların aynı zamanda bu itibarin sağlanmasına yönelik de faaliyetlerin yürütüldüğü bilinmektedir. Bu nedenle Bilişim Hukuku kapsamlı bir hizmet alanı olarak bilinmektedir.

Sosyal Medyanın Bilişim Hukuku Alanındaki Yeri

Sosyal medyanın Bilişim Hukuku alanındaki yeri en güncel konular arasında gösterilmekte olup yasal hakların da güncel olarak belirlendiği bilinmektedir. Bu nedenle kişisel ya da kurumsal olarak takibin yapılabilmesi için hukuki danışmanlık alınması gerekmektedir. Bu danışmanlık ağı sosyal medya araçlarının bir arada değerlendirilmesini sağlamaktadır.

Sosyal medya ağları birbirinden farklı platformlar olarak bilinmekte olup bu platformlar içerisinde verilerin kurulması ya da bu verilerin paylaşılmasına yönelik gizliliğin sağlanmasına ilişkin hukuki çalışmalar yapılabilmektedir.

Bilişim Hukuku kapsamında verilmekte olan danışmanlık hizmetleri aynı zamanda bu alanda uzmanlığı olan avukatlar tarafından verilmektedir. Lisans ya da yüksek lisans derecesinde verilmekte olan bir uzmanlık yeterli görülmemekte olup bu alandaki uzmanlığın saha içerisinde görülen dava örnekleri üzerinden sağlanması söz konusu olmaktadır.