basin ve yayin hukuku

Basın ve Yayın Hukuku alanı bu alanda faaliyet göstermekte olan yayınevleri ya da bu alandan hizmet almakta olan kişilere yönelik haklara dair danışmanlık verilen bir alandır. Basın ve Yayın Hukuku kapsamında faaliyet gösterilen konular şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Yazar, Senarist ya da Yönetmen gibi bu sektör içerisinde bulunan çalışanların yaptıkları sözleşmelerin hazırlanması ve değerlendirilmesi
  • Yazılı basın dahilinde hazırlanan sözleşmelerin takip edilmesi
  • Basın kanallarının kullanılması ile işlenen suçlara yönelik danışmanlık verilmesi
  • Basın ve yayın faaliyetleri öncesinde gerekli hukuki uygunluk durumlarının incelenmesi
  • Basın Kanunu kapsamında bilinen ifade özgürlüğü ya da hakaret suçlarına yönelik süreçlerin takip edilmesi

Bu faaliyet alanlarının her birisi içerisinde ayrı mevzuatlar bulunmakta bu nedenle kapsamlı bir çalışma alanı olarak gösterilmektedir. Gene anlamda verilmekte olan hukuki danışmanlık faaliyetlerinin yanı sıra bu alanlara ilişkin özel olarak çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Basın ve Yayın Hukuku alanında yürütülmekte olan hukuki çalışmaların mevcut içeriklerin değerlendirilmesi ya da basım süreçlerini de içerebilmektedir. Bu nedenle alanında uzman avukatlar ile yetkin danışmanlık hizmetlerinin alınması önemli olmaktadır.

Basın Kanunu İçeriğinde Neler Vardır?

basin kanunu iceriginde neler vardir

Basın Kanunu içeriği hem basın yayın faaliyetleri yürütmekte olan kanalların hem de bu kanalları takip etmekte olan vatandaşların haklarının korunmasına yönelik maddeleri içermektedir. Bu maddelerin genel çerçeveleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Basın özgürlüğünün ne olduğu ve ne şekilde uygulanacağı
  • Basılmış yayın, süreli ya da yaygın yayınların haklarının korunması
  • Yayınlanmış içeriklerin telif hakları ve eser sahiplerinin hakları
  • Basın özgürlüğünden yararlanma hakları
  • İfade özgürlüğü kapsamında bilgi edinmesi ve bilginin ulaştırılması

Bu çerçeveler kapsamında belirlenmiş olan kanun aynı zamanda hukuki olarak da bir yaptırım oluşturulmasını sağlamaktadır. Bu nedenle herhangi bir hak ihlali olması durumunda cezai yaptırımlar bulunmaktadır.

Basın Kanunu kapsamında genel hak ve sorumluluklara ilişkin de bir takip yapılması zorunlu olmaktadır. Özellikle ifade özgürlüğü, farklı hukuk alanları içerisinde de yer aldığı için birbiri üzerindeki etkileri ve sonuçları ile değerlendirilmektedir.

Basın Hukuku Kapsamında Cezai Sorumluluklar Nelerdir?

Basın Hukuku kapsamında cezai sorumluluklar basın suçu olarak adlandırılmaktadır. Bu sorumluluklar dahilinde ifade özgürlüğü sınırlarının da net bir biçimde belirlenmekte olup herhangi bir hak ihlalinin oluşmasının önüne geçilmektedir.

Basın ve Yayın Hukuku içerisinde yer alan basın suçları aynı zamanda kişisel verilerin korunmasına ilişkin farklı esasları da içermektedir. Bu nedenle ifade özgürlüğü çerçevesinde üretilen içeriklerin bu verilerin gizliliklerini ihlal etmemesi gerekmektedir.

Basın Hukuku kapsamında suç oluşturan ya da suça teşvik eden içeriklerin üretilmesi de engellenmektedir. Bu kapsamda Türkiye tarihi içerisinde uygulanmış olan ağır cezai yaptırımlar da bulunmaktadır.

Basın suçu olarak bilinen maddelerin yanı sıra basın aracının kullanılması üzerinden tanımlanmakta olan suçlar da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra diğerlerinden farklı olarak basın düzenine karşı işlenen suçlar da aynı kanun kapsamında çerçevelendirilmektedir.

Ayrıca genel hukuk hakkında bilgileri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Basın Kanunu Değişikliği Nedir?

basin kanunu degisikligi nedir

Basın Kanunu değişikliği kanun içerisinde yer alan bazı madde ve tanımların değiştirilmesini içermektedir. Basın araçlarında oluşan değişiklikler nedeniyle haber siteleri gibi farklı araçların da kanun kapsamında değerlendirilmesi sağlanmaktadır.

İnternet haberciliği bu değişiklik kapsamında yeni bir yapılanmaya götürülmekte olup aynı zamanda okuyucuların da bu siteler üzerinden yapmış oldukları yorumların kanun içerisinde yer almasını sağlamaktadır.

İnternet haberciliğinin içerisinde yer alan verilerin saklanması ve bu verilerle ilgili olarak gerek görülmesi durumunda yasal işlemlerin yapılabilmesine yönelik bir çerçeve oluşturulmakta olup değişiklikler yönetmeliğin ilan edilmesinden sonra yeni bir hukuki danışmanlık alanı açmaktadır.

Basın Kanunu’nda Yayın ve Yayım Kavramlarının Farklılıkları

Basın Kanunu’nda yayın ve yayım kavramlarının farklılıkları öncelikli olarak Türk Dil Kurumu kapsamında belirlenmiştir. Yayım kavramı üretilen tek bir yazılı kaynak içeriği olarak bilinmekle beraber bu içeriklerin yayın haline getirilmesi ise çoğaltılarak farklı basın araçları üzerinden halka ulaştırılmasını tanımlamaktadır.

Kanunda yapılan değişiklikler kapsamında ise yayım olarak tanımlanan içeriklerin neşir kavramı üzerinden tanımlanması sağlanmakta olup bu alandaki kavramsal farklılıkların da ortadan kaldırılmasını mümkün kılmıştır.

Basın ve Yayın Hukuku danışmanlık faaliyetleri kapsamında da bu kavramlar üzerinden belirlenmiş olan mevzuatların takip edilmesi ve olası hak ihlallerinde gerekli yasal süreçlerin başlatılmasına yönelik hizmetler verilmektedir.